Hall of Fame

Recognizing Exceptional Opimian Members

Opimians come together from across the country to share the common bond: to connect with the fascinating world of wine.

There are many Opimian members who put forth that extra effort and energy that makes the Club stronger with each passing year. To honour these stand-out members, we have the Opimian’s Hall of Fame. This is our way of celebrating and recognizing Opimians who make a difference.

If you know a member who has made or continues to make a special contribution to Opimian, we want to know. A member who has been in good standing for at least five years (or a member in good standing at the time of extreme disability or death) is eligible for nomination.

Nomination Form


To submit a candidate, complete the nomination form.

Download the form

Hall of Fame Categories

Service

Long and exemplary service by area representatives, directors, “unsung” assistants, office members

Members Choice/ Activity support

Regularly attends events, brings guests, helps to coordinate. This member also consistently orders many different wines every year.

There shall be a maximum of two (2) inductees in any given year, one per category.

Deadline for the 2019 Hall of Fame submission: April 25th, 2019

Inductions will take place at The President’s Dinner during the weekend of The Opimian Society Annual General Meeting following their nomination approval.

Hall of Fame Honoured Members

2018 Inductees

Theodore Jager,

Fort McMurray, AB

Members Choice/

Activity Support

Philip J Grewar,

Victoria, BC

Pioneer Category

David Ledingham,

Mississauga, ON

Service Category

2017 Inductees

J David White

Service

 

Gwyneth Jones

Service

2016 Inductees

Brian Magee

Service

Jay S. Macdonald

Service

2015 Inductees

David R. Dunlop

Service

Randie N. Kushnier

Pioneer

Stan E. Frost

Members Choice/Activity Support

2014 Inductees

Angela Braks

Service

Dennis L. Smith

Member Choice/Activity Support

Dr. Arthur May

Member Choice/Activity Support

2013 Inductees

William (Bill) Easton

Service

Barry Wylie

Member Choice/Activity Support

Robert Poirier

Member Choice/Activity Support

Mitchell McLean

Member Choice/Activity Support

2012 Inductees

Neil Miller

Member Choice/Activity Support

Rolf Hougen

Membership/Recruitment

2011 Inductees

Ronald Liteplo

Service

Pablo Machetzki

Member Choice/Activity Support

George Grills

Member Choice/Activity Support

2010 Inductees

Paul S. Belyea

Service

Don H. Curling

Member Choice/Activity Support

Bruce Logan

Member Choice/Activity Support

2009 Inductees

Roderick Phipps

Member Choice/Activity Support

Bruce Armstrong

Membership/Recruitment

2008 Inductees

Christopher P. Parkinson

Service

Lorna Porter

Service

Bertrand St. Arnaud

Service

Philip E. Goodhall

Service

Anne Marie Smolak

Members Choice/Activity Support

Jerome Chomos

Membership Recruitment

2007 Inductees

Nelly Acer

Service

Donald Neville

Service

Peter W. Bracken

Member Choice/Activity Support

Paul J. LaBossiere

Member Choice/Activity Support

C. Oryn Pritchard

Member Choice/Activity Support

2006 Inductees

James Henderson

Pioneer

Peter Hunt

Pioneer

Judy Rochester

Service

Gordon Froggatt

Members Choice/Activity Support

2005 Inductees

Anthony C.C. Hedge

Pioneer

Lawrence Graham

Service

Robert Humphrys

Service

Jerry Porter

Service

Ray Healey

Members Choice/Activity Support

John Holland

Membership/Recruitment

 

Val O’Donovan

Membership/Recruitment

2004 Inductees

Anthony Bogert

Pioneer

Dr. Gerald Gordon

Pioneer

Andrea Salter

Service

Carl Rubino

Service

Frank Degenstein

Member Choice/Activity Support

David Blair

Membership/Recruitment

2003 Inductees

Labby Laberge

Pioneer

John Challender

Pioneer

Fraser Blakely

Pioneer

Peter Keith

Pioneer

Malcom Anderson

Service

Tom Beckett

Service

Sue Bogert

Service

Margaret Nazzer

Service

Patrick Stoker

Members Choice/Activity Support

 

Gordon Brown

Membership/Recruitment